Putování s víny M&S po Novém světě od FoodMillBlog

Víte, co je na babím létě nejkrásnější? Samozřejmě vinobraní! Ano, příjemné teploty odeznívajícího léta a jeho barevnou mozaiku mám také moc rád, ale to bych nebyl pravý milovník vína, abych se netěšil na sklizeň letošní úrody hroznů. Jaká bude úroda se sice ještě neví, ale věřím, že i letos bude co zkoumat a ochutnávat.

A nesklízí se jenom u nás. Kdyby naše výlety za vínem končily Evropou, připravili bychom se o spoustu zajímavých etiket. I proto se v dnešním díle vypravíme díky M&S vypravíme do Nového světa. Co se tím rozumí? Inu, v dnešní době globalizace už máme celý svět téměř jako na dlani, ale Novým světem se mezi vinaři rozumí vše mimo Evropu, konkrétně pak nejvýznamnější vinařské velmoci v zámoří jako je Nový Zéland, Austrálie, Jižní Afrika, Chile, Argentina nebo třeba i Kalifornie.

Vinařské umění v těchto zemích začalo vzkvétat sice až v 20. století, ale velice rychle doběhlo evropské mistry. Například Kalifornie je dnes čtvrtým největším producentem vína na světě. I v Novém světě se pěstují klasické evropské odrůdy, ale díky stálejším klimatickým podmínkám bývají zámořské ročníky vyrovnanější než ty evropské. Tak se pořádně uvelebte, vzlétáme vstříc těm nejlepším novosvětským vínům z kolekce Marks & Spencer!

KOHA, Sauvignon Blanc, Marlborough, Nový Zéland, 2020

Sauvignon Blanc z Nového Zélandu je v poslední době mezi milovníky Sauvignonů velice oblíbený. Proto jsem jej zařadil i do tohoto výběru, a to i přes jeden hodně podstatný fakt; někteří špičkoví someliéři se totiž rozcházejí v mínění, který Sauvignon je lepší – zda ten z Francie, nebo ten novozélandský, který je velice aromatický a expresivní. Pokud jste v našich předchozích dílech ochutnali francouzský Sauvignon Sancerre, máte skvělou příležitost si jej porovnat s KOHA a udělat si vlastní názor na věc. Na první ochutnání pocítíte převládající chuť angreštu a citrusů a vůni bylinek, která je pro tento novozélandský styl typická. Víno je opravdu lehké, suché a aromatické, proto se doporučuje párovat s kuřecím salátem, s bílými rybami a krůtím masem. Tento teto vyhlášený novozélandský Sauvignon Blanc vás ale určitě nadchne i se slávkami!

Grenache Blanc, M&S Found, Jižní Afrika, 2020

Grenache Blanc je relativně novou odrůdou, která se pěstuje v jižní Africe ve vinařství Perdeberg. Pochází ze suchých krajin kolem Western Cape (západní oblast JAR), kde extrémní klima přináší přirozenou intenzitu pro dozrávání hroznů Grenache Blanc i za cenu, že hrozny jsou zcela skoro vysušeny. Keře jsou typicky pokroucené a jejich plody jsou malé a intenzivní. Grenache Blanc má typický opulentní styl, protože má až 14 % alkoholu a na konci se projevuje i o něco vyšší zbytkový cukr. Tato neuvěřitelná kombinace hrušek, melounu, grepu a bílých broskví je skvělá pro milovníky těžších vín. Sami výrobci jej doporučují k místním pokrmům, jako je kuřecí curry ve stylu Cape Malay anebo k rybám a lehčím pokrmům. Toto víno je součástí kolekce M&S FOUND, a tudíž se jedná o velice zajímavou a unikátní vinětu. Už i jen díky jeho původu v extrémních klimatických podmínkách stojí za to ho ochutnat.

Chenin Blanc, Stellenbosch, M&S Classics No. 5 Workhorse, Jižní Afrika, 2020

Stellenbosch je město, které se nachází asi 50 kilometrů východně od Kapského Města a zde se pěstuje jedno z nejlepších vín odrůdy Chenin Blanc. Ta má prapůvod ve Francii v údolí řeky Loiry, ale vína Stellenbosch postupně dozrávají ve stínu Kapských hor, kde získávají unikátní minerální a šťavnatý profil. Jedná se o velice elegantní víno, a svůj podíl na tom bezesporu má i fakt, že část hroznů se nechává zrát ve francouzských dubových sudech. Vína Chenin Blanc od mistra vinaře Kena Forrestera se tak můžou pyšnit zajímavým mixem chutí. První housle v něm hrají zejména broskve s nádechem vanilky, ale také hrušky a meruňky. Vše korunují lehce pikantní tóny. Chenin Blanc Stellenbosch se skvěle hodí k lososovému tataráku, paširovanému lososu na másle či například pikantní zelenině.

Facón Grabado, Malbec, Mendoza, Argentina, 2020

Mendoza je hlavní vinařská oblast v Argentině, v jejíž severní části se rozkládá stejnojmenné město. Je to oblast, kde se dobře daří červeným odrůdám, především pak Malbecu. Těmi je ostatně oblast Mendoza vyhlášená. Odrůda Malbec je totiž v této vyprahlé vysokohorské oblasti Latinské Ameriky jako doma. Falcón Grabado je velice intenzivní, ovocné a hladké víno s plnou chutí. Lze v něm rozpoznat nádech lanýžů a vanilky a jeho jádru dominuje chuť ostružin a tmavých švestek. Falcón Grabado vás opravdu oslní, a to nejen svou chutí, ale také cenou, která je pro tak bohaté víno nezvykle přívětivá. Vřele ho doporučuji k pečeným masům, steakům či zvěřině anebo ke kořeněným jídlům.

Pinot Noir, The Coppersmith, Kalifornie, Amerika, 2019 

Posledním exemplářem v dnešním světoběžnickém výběru je moje srdcová záležitost Pinot Noir, a to až z prosluněné Kalifornie. Slunečné podnebí v Kalifornii dělá z červené odrůdy Pinot Noir (Rulandské Modré) opravdu svěží a křehká vína, čímž se výrazně odlišuje od svých evropských bratranců. Vinařská rodina Delicato z vinařství the Coppersmith produkuje z perfektně vyzrálých hroznů víno nezvykle plné chuti. Vliv na to bude mít nepochybně i fakt, že při výrobě používají sudy jak z francouzského, tak i amerického dubu. Při prvním ochutnání pocítíte jahody, koření a posléze čokoládu. Tento Pinot Noir je dokonalý s jehněčím masem, grilovanými steaky a také lehce pálivými pokrmy. Lehce klouzavá kyselina, která vás po celou dobu provází je typická pro Pinot Noir. Toto víno doporučuji vyzkoušet za každou cenu!

Přeji vám dobrou chuť a krásné babí léto!

Autor textu: Milan Juřica / FoodMillBlog

sommelier a food blogger M&S

Fotky: Jan Vychodil // 360Company