Putování po Itálii s víny M&S od FoodMillBlog

Léto nám pomalu začíná a spousta z nás plánuje dovolenou někde pod cizokrajným nebem. Koneckonců, kdo by odolal například prosluněné Itálii? Ale určitě už jste také zažili ten pocit, kdy se vrátíte z dovolené domů a cítíte stesk po tamějším vínu, surovinách, a hlavně slunci a moři. Tak proč si nezprostředkovat trochu prázdninové radosti i v našem každodenním životě?

V dnešním článku jsem pro vás vybral několik „klasických“ vín, se kterými jste se možná už setkali při svých cestách po Itálii. Ale i v našich končinách stačí jedna sklenička a budete rázem přeneseni do letní pohody na jižanských plážích. K tomu přihodíme lahodný letní salát, který jsem pro vás připravil ze surovin Marks & Spencer a budete si připadat, jako byste Itálii nikdy neopustili. 

Stejně tak všechna dnešní vína jsou jednoduše k sehnání ve food sekci Marks & Spencer a jsou prověřená certifikovanými anglickými someliérkami a samozřejmě ještě i mou maličkostí. Regály s vínem v obchodech Marks & Spencer skrývají celou řadu zajímavých pokladů, které jinde nenajdete, a ke všemu za ceny vlídné k našim peněženkám. Tak co říkáte, ochutnáme dnes spolu trochu Itálie?

Prosecco DOC BRUT, M&S Classics No. 17

Jako každé správné prosecco, i tento druh je vyroben z hroznů Glera. Tato Brut varianta je opravdu svěží, suchá, lehká a přímočará. Vyznačuje se světle slámovou barvou a rychle proudícími bublinkami. Můžeme v ní pocítit příjemnou chuť hrušky a zeleného jablka. Její ideální teplota se pohybuje mezi 5-8 °C. Perfektně se bude hodit k veškerým předkrmovým jídlům, mořským plodům nebo na tolik očekáváné letní pikniky!

SOAVE Classico, M&S Classics No. 8, DOC, 2019

Romantická Verona není jen městem Romea a Julie, ale také domovem senzačního Soave Classico. V kopcích na východ od Verony pěstuje vinař Gaetano Tobin odrůdu Garnanega, ze které se toto víno tradičně vyrábí. Vulkanické podloží činí toto víno silně minerálním, ale v její chuti dominují tóny broskví, citrónu a překvapivě také mandlí. Celkově by se tedy Soave Classico dalo popsat jako poklidné víno, skvělé na romantickou večeři z mořských ryb, kuřecího masa či salátů. 

Pinot Grigio Classics Delle Venezie, M&S Classics No. 4, DOC, 2020

V našem výběru samozřejmě nemůže chybět ani Rulandské šedé neboli Pinot Grigio. Tato varianta pochází z Benátska. Její hrozny pozvolna dozrávají v létě a jsou ochlazovány vánkem od Jaderského moře, díky čemuž se vyznačují křupavostí, ovocností a bylinnými tóny. V chuti můžeme rozlišit zelená jablka, hrušky a nepřeberné množství bylinek. Toto Pinot Grigio ze selekce M&S Classics je skvělé k obědu z ryb nebo letního salátu, nebo jen tak při posezení s přáteli. 

Pecorino Terre di Chieti, IGT, Itálie, 2020

Pecorino má spousta z nás zafixováno hlavně jako ovčí sýr. Jedná se však také o zajímavou bílou odrůdu vín z regionů Abruzzo a Marche. A jejich sdílený název není náhodou – víno Pecorino se pěstovalo hlavně v místech, kde pastýři pásli svá stáda. Víno má skvělou kyselinku a elegantní chuťový profil s ozvěnami broskví, citrusů a bylinek. Skvěle se pije i jen samo o sobě, ale výborně se hodí například k mořským plodům či kuřecímu masu a samozřejmě také ke svému jmenovci, sýru Pecorino. 

Přeji vám dobrou chuť!

Autor textu: Milan Juřica / FoodMillBlog

sommelier a food blogger M&S

Fotky: Jan Vychodil // 360Company