Ingredience
Omáčka a pečeně:
1 kg hovězí maso (na pečení) plemene Aberdeen Agnus M&S
2 x 160 g křenová omáčka M&S
80 g hladké mouky
80 g másla
1 l plnotučného mléka
čerstvý křen
sůl, muškátový oříšek, citron
Bramboro-špenátové šišky:
1,5 kg brambory Chopin (vhodné k mixování)
350 g čerstvého špenátu
200 g hladké mouky
sůl
Postup
- V hrnci rozpustíme máslo, které zasypeme hladkou moukou. Promícháme a chvilku necháme opražit. Vznikne nám jemná a světlá máslová jíška, kterou zalijeme plnotučným mlékem a vymícháme do dokonalosti, aby vše bylo hladké a bez hrudek.
- Poté přidáme křenovou omáčku M&S (pozor, existují dvě varianty – jedna krémová a druhá pikantnější). Těm z vás, kteří se křenu nemohou nabažit doporučuji přidat najemno nastrouhaný křen. Necháme cca 15 minut povařit, ovšem za stálého míchání, neboť omáčka má tendenci se připalovat.
- Nakonec omáčku dochutíme podle vlastní chuti – okyselíme citronem a nastrouháme muškátový oříšek, osolíme, opepříme, případně přidáme i čerstvě namletý křen a necháme na plotně chvilku odležet.
- K přípravě domácích šišek potřebujeme brambory, které se dají dobře mixovat. Vhodná je například odrůda Chopin. Oloupané a nakrájené brambory vaříme do změknutí a poté je rozmixujeme, dokud nebudou mít krásně jemnou konzistenci. Pak je necháme vychladnout.
- Špenát zprudka blanšírujeme v horké osolené vodě a poté jej zchladíme ve studené vodě a řádně z něj vyždímáme všechnu tekutinu. Následně ho nasekáme najemno a přidáme do rozmačkaných brambor. Přisypeme mouku a vše řádně promícháme a osolíme. Na dřevěné desce si ručně vyválíme válečky, které pak vytvarujeme do pravidelných šišek. Jakmile máme šišky připravené, vaříme je ve vroucí osolené vodě tak dlouho, než vyplavou nahoru.
- Maso opepříme a zakápneme olivovým olejem a pečeme cca 35 - 40 min. Pamatujte, že méně znamená více – chceme, aby maso zůstalo šťavnaté. Po vytažení z trouby maso nechte 10 min odležet, poté jej nakrájejte na plátky a až pak osolte.
- Jakmile máme všechny části pokrmu hotové, můžeme servírovat na sváteční talíře. Nezapomeňte zlehka opepřit a navrch nastrouhat ještě trochu čerstvého křenu. Napadá vás něco ještě více českého?
- Wine pairing: Grüner Veltliner, Kamptal DAC, RABL, 2018.
- K tomuto vydatnému, zemitému receptu vám doporučuji Veltlínské zelené (Grüner Veltliner), které v poslední době patří mezi má oblíbená vína. V M&S můžete zakoupit zajímavé víno značky RABL – Grüner Veltliner 2018, které pochází z oblasti podél chladné řeky Kamp v Dolním Rakousku, která je levým přítokem Dunaje. Oblast, kde se toto víno pěstuje není tak dobře známá jako více populární Wachau, to mu však neubírá na chuti a charakteru. RABL – Grüner Veltliner je osvěžující, křupavé a suché víno, které chutí připomíná zelená jablka a bezinky, což je ostatně pro všechna rakouská Veltlínská dost specifický rys. Perfektně vychlazené se hodí jako aperitiv, ale mně se osvědčilo i k dnešní křenové omáčce.
- Přejeme dobrou chuť!
- Tento recept pro vás z M&S potravin v rámci placeného partnerství připravil Milan Juřica. a Carolina Soldati // FoodMillBlog a Mill_Carol_ Fotky nafotil: 360co