Vánoční rady a tipy a selekce vín a vánočních dárků z produktové řady M&S

 

 

Není si co nalhávat, prosinec se kvapem blíží a s ním i předvánoční období plné shonu. A byť se všichni vždycky divíme že nám celý svět Vánoce „nutí“ s notným předstihem, řekněme si narovinu: stíháme vždycky všechno zařídit včas? Já tedy rozhodně ne. Týdny přecházející Vánocům jsou plná setkání s přáteli, adventních koncertů, nákupů, úklidů a příprav. Zkrátka zařizování, kam se podíváš. 

I proto jsem se rozhodl dnešní článek věnovat několika tipům, které vám mohou ušetřit spoustu přemýšlení při shánění vánočních darů, dárků a pozorností. Někdy nám zkrátka nápady dojdou. A trocha inspirace není nikdy na škodu. Dnes si povíme, jak si ozvláštnit vánoční tabuli (ano, i k tradičnímu kaprovi je třeba vybrat správné víno!) či jakým tekutým dárkem udělat radost kolegyni, šéfovi či zeťovi. 

Proto se vám pokusím v tomto článku pomoct zazářit u vánoční tabule nebo jen tak při výběru správného vánočního dárku, který se přesně trefí do vkusu obdarovaného. Určitě není od věci zvážit třeba ochucené olivové oleje či nejrůznější kolekce čokolád či sušenek. I ty naleznete v kolekcích M&S. 

Ale to bych to nebyl someliér, kdybych vám nedoporučil hlavně vinné dary. Kolekce M&S Classics, která je dlouhodobě v režii someliérek Sue Daniel a Belindy Kleinig je na ně bohatá. Já jsem pro vás jejich výběr zúžil na zajímavé kousky z Chile, Francie, Portugalska, Rakouska či Itálie. Pojďme se do toho pustit! 

 

 

PORT Special Reserve, Oporto, Portugalsko, 

S portským víno se můžeme setkat také pod názvy Porto, Oporto nebo v originále Vinho do Porto. Jedná se o tzv. fortifikované neboli dolihované víno. Produkuje se v údolích podél řeky Douro v severní části Portugalska. Vyšší podíl zbytkového cukru je v něm zcela přirozený. I proto bývá často prezentováno jako víno dezertní. Zakoupit jej můžete v několika variantách – suché nebo polosuché, kromě červeného pak i portské bílé. Tato konkrétní varianta vás zahřeje svůdný tělem, ve kterém vás překvapí výjimečné chutě a intenzivní rubínová barva s chutěmi luxusního tmavého ovoce. Je ideální k dezertům, čokoládě, čokoládovým sušenkám a vánočnímu lenošení u stromečku. Zkrátka dárek, který se v zimě neztratí!

 

 

Gavi DOCG, M&S Classics, Piemont, Itálie, 2020 

Když se řekne Gavi je to jako bychom se kouzlem přemístili do velmoci italského vinařství – oblasti Piemont, kde se mimo jiné rodí ta nejslavnější červená vína Barolo a Barbaresco. Ale těmi vinné bohatství tohoto regionu nekončí. Ano, právě tady přichází na řadu Gavi! Gavi je v Itálii zkrátka pojem a místní jsou na toto víno náležitě pyšní. Vyrábí se z hroznů odrůdy Cortese, kterou pro M&S pěstuje vinařské duo otce a syna Claudia a Carla Manera, kteří se hlásí jak k tradicím svého regionu, tak k udržitelným vinařským metodám. Přídomek DOCG nám prozrazuje vyšší kvalitu vína garantovanou místními zákony. Jedná se o velice lehké, svěží víno s florálními náznaky. Na první dojem nás ohromí široká paleta vůní hrušky, fenyklu a peckového ovoce. Lehké a svěží, ale přitom neodolatelné. Toto víno jsem vybral pro jeho nekomplikovanost, kvalitu a lehkost. Je to ideální dárek, za který se nemusíte stydět. Skvěle se hodí k rybám a měkčím sýrům, salátům, ale bude dobré jen tak, při posezení s rodinou kolem vánočního stolu. Věřím, že si toto víno oblíbíte na první dobrou.

 

 

Grüner Veltliner, M&S Classics, Niederösterreich, Rakousko, 2019 

Nevím, jak je to možné, ale v minulých článcích jsme ještě nikdy nezmínili Rakousko. Pojďme to honem napravit! Je totiž vhodná doba – pokud se bavíme o párování vín k typicky české vánoční tabuli, tak Veltlínské zelené od sousedních Rakušanů je skvělá volba, ať už ke smaženému kaprovi či bramborovému salátu. Rudolf Rabl vyrábí toto klasické Veltlínské zelené pro selekci M&S Classics z vína, které se pěstuje v certifikované udržitelné půdní vinici Löss v severovýchodním Rakousku. Ostatně, Rakousko je v pěstování této bílé moštové odrůdy velmoc. Toto víno je krásně ovocné a svěží. Na chuti čekejte typickou chuť zelených jablek, zázvoru a bílého pepře. Jak již bylo zmíněno, ke kaprovi a k dalším sladkovodním rybám se bude skvěle hodit, ale je dobré i zmínit jeho perfektní souhra s pikantními asijskými pokrmy. 

 

 

Terres De Moraines, Madiran, Francie, AOC, 2014 

Madiranské víno se vyrábí kolem vesnice Madiran v Gaskoňsku na jihozápadě Francie a pyšní se hned třemi označeními Appellations d’Origine Contrôlées. Moderní a přístupný madiranský styl zpracování hroznů Tannat a Cabernet Sauvignon se vyznačuje líbeznou zralostí spojenou s jemnými taniny. Víno je typicky velmi koncentrované, silné a bohaté. Na chuti nás zachvátí síla červených bobulí a koření. I ročník 2014 nám napovídá, že se jedná o velice komplexní červené víno, které je oceněné bronzovou medailí IWCH (International Wine Challenge). Toto víno je skvělé ve spojení s grilovaným masem, ale i asijskou, indickou a mexickou kuchyní. Doporučuji toto víno dekantovat a dát mu čas, aby se probudilo. Madiran je určitě zajímavý dárek pro každého, kdo má rád francouzský styl vín.

 

 

PAÍS, Valle de Itata, M&S FOUND, Chille, 2019

Naší poslední vinařskou zastávkou je Chile. Toto červené víno z prémiové kolekce „Found“ nese název País. Tímto jménem se nazývá odrůda červeného vína, která se stala významnou součástí chilského vinařského průmyslu. País byl do země přinesen španělskými dobyvateli a po staletí byl pěstován v tradičním chilském duchu. Ke konci 20. století ji předběhly francouzské odrůdy, ale dnes je País oceňován pro svůj čerstvý, okouzlující a snadno pitelný charakter, a jeho dlouholeté dědictví tak žije dál. Vyzkoušejte jej víno se specialitami chilské kuchyně jako třeba „lentejas“, hustou čočkovou polévkou s čerstvými klobáskami. Skvělé je také s pomalu vařeným hovězím masem s dýní a bramborami, které se nazývá „charquicián“. Jedná s o velice hladké a pikantní víno, které je plné života. Ideální dárek pro jakéhokoliv milovníka červeného vína a pro všechny cestovatele, které toto víno rázem přenese do kopců údolí Itata.

Přeji vám všem krásný a pohodový Advent, krásné, požehnané a pokojné Vánoce prožité ve zdraví, spoustu rodinné pohody a v neposlední řadě také kvalitní požitek z pití a jídla. Budu se na vás těšit u příštího článku!

 

Tento článek pro Vás připravil: 

Autor textu: Milan Juřica / FoodMillBlog

sommelier a food blogger M&S

Použité dekorace a produkty: Marks & Spencer CZ

Fotky: Jan Vychodil // 360Company 

Styling: 360Company + FoodMillBlog