Společenská vína aneb jaké víno vybrat při posezení s přáteli

wines

Víno je pojem, který je nesmazatelně vepsaný do naší kultury, i když si to mnohdy neuvědomujeme. Důkazem je fakt, že sklenka vína je pro nás neodmyslitelně spjata se nejrůznějšími životními okamžiky. Kdo by si například uměl představit dostaveníčko ve dvou bez sklenky vína? Proto občas každý řešíme otázku, jaké víno zvolit pro danou příležitost. Záleží to samozřejmě na tom, jestli čekáme návštěvu, pořádáme oslavu nebo připravujeme romantickou večeři pro dva. 

K výběru vína lze proto přistupovat z různých úhlů: s kým budete víno pít? S kolika osobami? Jedná se o důležitý okamžik, při kterém potřebujete udělat dojem, nebo jde jen o neformální posezení s přáteli? Je jen na vás, jestli chcete, aby víno bylo jednou z hlavních hvězd večera či jen nenáročným doplňkem atmosféry. 

Dnes vám pro inspiraci představím pět různých vín s podzimním duchem. Vyberte si to, které vás nejvíce osloví, a které se podle vás bude nejlépe hodit na vámi plánovanou událost. Všechna vína se pohybují v přijatelných cenových relacích. Věřím, že si z mého výběru vyberete a třeba si na mě vzpomenete, až si lahvinku nakonec otevřete. 

Touraine, Sauvignon Blanc, M&S Classics, AOP, Loira, Francie, 2019

Tento cenami ověnčený (bronzová medaile Decanter 2020 WWA) Sauvignon Blanc ze středofrancouzského regionu Touraine roste na vinicích v údolí, kterým protéká řeka Loira, a ve kterém se tyčí množství nádherných zámků. I to mu propůjčuje jeho svěží eleganci. Tento lesklý, jiskrný Sauvignon Blanc vás již při prvním ovonění zavalí vůní rozkvetlých luk a konvalinek. Na chuti vás ohromí silnými tóny angreštu a zelených jablek. 

Nejvíce se hodí rybám a slávkám, ale je skvělý také s kozím sýrem. Proto jej doporučuji vyzkoušet při nějakém lehčím obědě či večeři s rodinou. Abyste si vychutnali Touraine Sauvignon Blanc v celé jeho slávě, podávejte ho mírně vychlazený.

Bourgogne Blanc, Chardonnay,  M&S Classics, Burgmudsko, Francie, 2018 

Chardonnay je jedna z mála odrůd, které mám rád téměř bezvýhradně, a proto nesmí chybět ani v tomto seznamu. Toto konkrétní Chardonnay pochází z proslulého francouzského regionu Burgundsko a je jedním z hlavních tahounů kolekce M&S Classics, která byla uvedena na trh již minulý rok. Jedná se o cenově dostupné ale zároveň vysoce kvalitní víno. Burgundská Chardonnay jsou proslulá, a tento exemplář jim rozhodně reputaci nekazí. Při dozrávání v sudech získává krémový a kulatý chuťový profil. Tuto rafinovanost tak ihned zaznamenáte v jeho vůni. V chuti vás pak překvapí bílé broskve a citrusy.

Chardonnay Bourgogne Blanc se perfektně hodí ústřicím, lososovému tataráku nebo i ke kuřecím pokrmům. Nejlépe si ho vychutnáte při slavnostním obědě v kruhu rodinném, ale stejně tak skvěle funguje i při romantické večeři ve dvou díky své elegantní chuti. 

Cabernet Franc, M&S Found, Mendoza, Argentina, 2019

Cabernet Franc je moštová odrůda francouzského původu, která patří do velké rodiny známých Bordeaux „blendů“ (jejími dalšími členy jsou například Cabernet Sauvignon či Merlot). Cabernet Franc býval v minulosti poněkud upozaděn víny Cabernet Sauvignon, která mají více taninů a plnější tělo. Cabernet Franc má však jemnější texturu a přitažlivější vůni. Dnešní Cabernet Franc je součástí kolekce Found a pěstuje se ve vinařské oblasti v argentinském údolí Uco Valley. To se nachází v Andách, kde vysoká nadmořská výška 1500 m n.m. dodává hroznům hloubku, život a zajímavou texturu. Jeho vůně a chuť jsou přímo tajuplné. Rozpoznáte v nich nečekané tóny černého rybízu a čokolády. 

Tento Cabernet Franc můžete s klidem pořídit a nechat dozrávat ve svém archivu, ale pokud se jej rozhodnete podávat hned, bude se skvěle hodit k jehněčímu, hovězímu, pokrmům s dušeným masem, ale také k argentinským empanadas. Skvěle se také hodí ke steaku podávanému s omáčkou chimichurri (podává se jako koření na stůl či ke grilovaným masům a jedná se o směs petržele, oregana, česneku a červených papriček). Toto víno je podle mého názoru „samotářská senzace“ – nejlépe si ho vychutnáte sami doma v klidu a pohodě. 

Chianti Riserva DOCG, M&S Classics, Toskánsko, Itálie, 2017

Toskánské Chianti nesmí chybět na žádné slavnostní hostině! A dnes se k vám dostává toto velice ušlechtilé a tradiční toskánské červené Chianti Riserva. Už samotný přídomek Riserva nám naznačuje, že se jedná o víno vyšší kvality. Pěstuje jej vinařská rodina Cecchi, která kousek za Sienou již po generace pěstuje odrůdu Sangiovese, která je hlavním hrdinou vín Chianti. Chianti Riserva zraje 12 měsíců v dubových sudech a poté dozrává v lahvi, v níž následně putuje až k vám. O jeho vysoké kvalitě svědčí také jeho označení DOCG, které je nejvyšším italským hodnocením vín. 

Tady si opravdu kupujete opravdu poctivou a kvalitní ukázku toskánského vinařství. 

Na chuti se nám otevírá vůně třešní, vanilky a koření. Toto víno je opravdu poctivou a kvalitní ukázkou toskánského vinařství a dobře vyzrálého Chianti. Perfektně doplní jakékoliv grilované maso, hutné ragú nebo třeba i pizzu. A pokud toto víno hodláte někomu darovat, můžete si být jistí, že si na vás při pití vzpomene. Salute!

The Tempest, Tempranillo, Španělsko

Pro milovníky těžkých červených vín tu dnes mám španělské víno the Tempest, které se vyrábí ze slavné španělské odrůdy Tempranillo. A jeho jméno nelže. Těšit se můžete na opravdovou „bouři“ pro všechny vaše smysly. O ní se postará silná chuť přezrálých višní a vanilky s nádechem lékořice a ohromně bohatá a šťavnaté textura s měkkým a hladkým povrchem. 

Doporučuji jej vyzkoušet s pečeným masem či zvěřinou. Rozhodně si ho ale vychutnáte také s vyzrálými sýry či dezerty z tmavé čokolády. Hříšně dobré!

Doufám, že vás vybraná vína zaujala! Za výběrem těchto vín stojí tým sommelierů M&S, takže si můžete být jistí, že kupujete kvalitní vína, a to ještě ke všemu za dobré peníze. Přeji vám krásný, vínem prodchnutý začátek podzimu!

 

Autor textu: Milan Juřica / FoodMillBlog

sommelier a food blogger M&S

Použité dekorace: Marks & Spencer CZ

Fotky: Jan Vychodil // 360Company 

Styling: 360Company + FoodMillBlog