Selekce Found – Letní hledání vinných pokladů

 

 

Také vám připadá, že léto snad ani pořádně nezačalo, a už se chýlí ke konci? Možná by se dalo tvrdit, že to platí každý rok. Ale stále ještě nás čeká léto babí, které je o to kouzelnější. A proto jestli se vracíte z letních dovolených, ať už v Čechách nebo mimo ně, určitě nebude od věci si osvěžit vlahé večery sklenkou bílého či šumivého vína.

V minulém článku jsme se seznámili s víny z nové kolekce M&S pod názvem Found a dnes volně navážeme v naší exkurzi do neznámých regionů, ve kterých ochutnáme zvláštní, a nepříliš známé kousky. A abychom zůstali u tématu prázdnin, vyzkoušíme odrůdy z řeckých ostrovů, Portugalska, Francie či božské Itálie.

Léto je čarovná věc – je plné vznícených citů, hořkosladkých vzpomínek, nezapomenutelných zážitků a zvláštním způsobem se nám vrývá do paměti. I proto doufám, že vám můj dnešní výběr léto alespoň trochu prodlouží, a že ve vás vyvolá příjemné vzpomínky, nebo vám umožní si vytvořit vzpomínky nové nad sklenkou dobrého vína.
 

 
Vinho Verde, DOC Rosé, Portugalsko, 2020  

Vína označovaná jako Vinho Verde jsou lehká a svěží – ostatně i slovo verde, které obvykle znamená „zelené“ má v této souvislosti význam „mladé“ Nejedná se o odrůdu jako takovou, ale spíš o enologický region a chráněné označení původu a vyznačují se lehkým perlením. Toto konkrétní Vinho Verde, které vám dnes doporučuji, je růžové a vyrábí se v rodinném vinařství Quinta das Arcas. K jeho výrobě se používají místní červené odrůdy Espadeiro a Touriga nacional, které jste již možná okusili ve věhlasném portském vínu. Až si nalijete skleničku, můžete se těšit na jemně perlivé, delikátní a jemně kořeněné růžové víno, které chutná po divokých ostružinách, malinách a špetce limety. 

Vinaři Fernando Machado a Henrique Lopes jej doporučují vyzkoušet s paellou z mořských plodů či si jej dopřát ke grilované zelenině. Překvapí vás i menší procento alkoholu (11 %) což může být výhodné pro obědové posezení na terase či venku.  Myslím si, že je to zcela vhodný dárek pro lidi delikátnějších vkusů, či pro ty z vás, kdo navštívili Portugalsko a rádi by si připomněli jeho vznešenou, nostalgickou krásu.  
 

 
Gros Manseng, Cotes De Gascogne, IGP, Francie, 2020 

Gros Manseng je název vína i odrůdy, která pochází z podhůří francouzských Pyrenejí. Daří se jí zejména v oblasti Gascogne, kde ji teplé dny a svěží večery dodávají výraznou vůni a příjemnou chuť. Pro vinaře Nicolase Duffoura představuje tato odrůda dokonce budoucnost celého regionu Gascogne. A není pochyb proč – toto ovocné aromatické víno překypuje chutí zralých broskví a exotického ovoce.

Toto víno je skvělý společník k tučným paštikám, ale díky své aromatice a živosti je ideální také pro párování s asijským jídlem. Dovolím si bez nadsázky říct, že toto víno je naprostá pecka. Vřele doporučuji jej vyzkoušet.
 

 
Moschofilero, Roditis, Řecko, 2020 

Toto lahodné řecké víno se skládá z 80 % odrůdy Moschofilero a 20 % odrůdy Roditis. Oba tyto hrozny se rodí ve vysokých nadmořských výškách dvou různých oblastí řeckého peloponéského ostrova. Otcem tohoto nevšedního vína je vinař Leonidas Nassiakos z uznávaného vinařství Semeli, který je v Řecku známý jako „mistr Moschofilera“, tedy této nádherně růžové a aromatické odrůdy. Jeho smícháním se svěže citrusovou odrůdou Roditis vzniká bohaté aromatické víno s medovou a lehce slanou komplexitou. V chuti se dají rozpoznat silné bylinné odstíny a citrusová kyselinka, která na konci přechází do medova. 

Skvěle se hodí k jakémukoliv řeckému saganaki, zejména pak k těm, které obsahují krevety v lahodné omáčce z rajčat a sýra feta. Nejlépe si jej vychutnáte dobře vychlazené. Moschofilero vydrží 2 roky, poté se začne stávat více propracovaným a jeho svěží tóny se stanou medovějšími a složitějšími.  

 

Pecorino Terre di Chieti, IGT, Itálie, 2019

Spousta z nás si pod názvem pecorino vybaví oblíbený italský ovčí sýr, ale už málokdo ví, že Pecorino je i velice zajímavá odrůda bílého vína z italských regionů Abruzzo a Marche. I víno samotné je však spjato s chovem ovcí – původně totiž rostlo v místech, kde pastýři pásli svá stáda. Toto víno má trochu pohnou historii, protože díky nízkým výnosům bylo Pecorino téměř vytěsněno jinými odrůdami. Díky svému bohatému aroma a skvělé kyselince si však dokázalo opět získat na popularitě. Dnešní konkrétní kousek pochází z hornatého regionu Abruzzo, který sousedí s Jaderským mořem. A tento protiklad se vepsal do charakteru tohoto vína. Jedná se o ovocné, ale velice elegantní víno, které chutná po broskvích, citrusech a má zajímavou bylinnou dochuť.

Je lahodné i samo o sobě a snadno se pije, ale doporučit jej můžu například k mořským plodům, kuřecímu masu, ale samozřejmě také k jeho jmenovci, ovčímu sýru pecorino.

 

Vinho Verde, M&S Classics, DOC, Portugalsko, 2020

Portugalskem jsme začali a Portugalskem dnes také skončíme. Naším dnešním posledním kouskem je opět Vinho Verde, ale tentokrát v bílém provedení. Toto čerstvé, pikantní a perlivé víno je ideální na odlehčený večer s přáteli či jen tak na solo odpočinek po práci. Při prvním ochutnání vás osloví silná bylinná složka s ozvěnami citrusů a zeleného jablka. Tato trojice rozmanitých chutí je dána trojicí odrůd, které v tomto vínu najdete, konkrétně jsou to odrůdy Loureiro, Arinto a Trajadura.

Jednoznačně doporučuji toto víno pít dobře vychlazené. Skvěle se hodí k mořským plodům, sushi či různým druhům španělských tapas.
 

 
Doufám, že vás vybraná vína zaujala! Kolekce Found má tu kouzelnou vlastnost, že na váš stůl přináší méně známá, ale o to zajímavější vína a já jsem si jistý, že s nimi budete spokojeni stejně tak jako já. Za výběrem těchto vín stojí tým sommelierů M&S, takže si můžete být jistí, že kupujete kvalitní vína, a to ještě ke všemu za dobré peníze. Doufám, že vás na konci léta nepřepadne stesk, ale spíš chuť vyjít vstříc novým dobrodružstvím! Samozřejmě se sklenkou dobrého vína v ruce!

 

Autor textu: Milan Juřica / FoodMillBlog

sommelier a food blogger M&S

Použité dekorace: Marks & Spencer CZ

Fotky: Jan Vychodil // 360Company 

Styling: 360Company + FoodMillBlog