Od Karolíny, expertky na výživu: Domácí zapékané müsli

Zapékané müsli musíte v obchodě vybírat velice pečlivě. Často se v něm může skrývat obrovské množství cukru a u těch levnějších i nekvalitní tuky. Domácí granola je jednoduchá na přípravu, v uzavřené sklenici vydrží velice dlouho a můžete snadno kontrolovat množství a kvalitu surovin, které na její výrobu použijete. Navíc může být také báječným jedlým dárkem.

servings

Počet porcí

750-1000 ml

preparation

Doba přípravy

30 minut

Ingredience

 • 3 hrnky celých ovesných vloček Klikni pro tip

  Tip od Karolíny: Jsou ideální surovinou na snídani. Obsahují komplexní (složené) sacharidy, které organismus tráví postupně celé dopoledne. Díky beta-glukanům, součásti rozpustné vlákniny, přispívá jejich pravidelná konzumace ke snížení cholesterolu a hladiny krevního cukru.
 • 1 hrnek směsi ořechů dle chuti

 • ¼ hrnku slunečnicových semínek

 • ¼ hrnku dýňových semínek

 • ½ hrnku nesířených rozinek Klikni pro tip

  Tip od Karolíny: Rozinky vybírejte pokud možno nesířené. Sice nejsou tak hezké, jako zlaté rozinky konzervované siřičitany, ale k časté konzumaci jsou vhodnější.
 • 3 lžíce řepkového oleje Klikni pro tip

  Tip od Karolíny: Na tepelnou úpravu je řepkový olej nejvhodnější. Má vysoký kouřový bod, proto se jen tak nepřepálí a navíc obsahuje ideální poměr nepostradatelných omega-3 a omega-6 mastných kyselin.
 • 4 lžíce javorového sirupu Klikni pro tip

  Tip od Karolíny: Nejedná se o dietní náhradu cukru. Jeho kalorická hodnota i chemická struktura je téměř shodná s třtinovým nebo klasickým řepným cukrem. Tato varianta sladidla je ovšem mnohem vhodnější než dnes tolik oblíbený agávový sirup. Sirup z agáve je totiž složen výhradně z fruktózy, která zatěžuje játra a její nadměrná konzumace přispívá k jejich ztučnění.
 • 2 lžíce pravého kakaa

 • 1 lžička mleté skořice

 • špetka soli

Najít nejbližší obchod pro ingredience

Postup

 1. Ve velké míse smícháme ovesné vločky se špetkou soli, slunečnicovými a dýňovými semínky a ořechy. Ořechy můžeme použít vcelku nebo jejich část pokrájet na poloviny.
 2. Vedle v menší misce si smícháme směs řepkového oleje, javorového sirupu, skořice a kakaa. Přidáme do mísy k ovesným vločkám, semínkám a ořechům a důkladně promícháme. Na promíchání se nebojte použít ruce, aby se každá vločka dobře obalila tekutou směsí a nezůstávaly vám v míse suché kousky.
 3. Připravené müsli přemístěte na plech vyložený pečícím papírem a pečte na 160 °C cca 20-25 min. Granolu pravidelně kontrolujte a při pečení promíchávejte, aby se opekla ze všech stran a nepřipálila se vám.
 4. K vašemu müsli vmíchejte rozinky až na závěr po upečení, aby zůstaly měkké a šťavnaté. Kdybyste je pekli společně s vločkami, zůstaly by vám z nich upražené „kamínky“.
 5. Tento recept pro vás ve spolupráci s M&S připravila expertka na výživu Karolína Fourová.
Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments