Když to dá Petr, dáte to i vy: Ricottové jahodové knedlíky

Co takhle zkusit jednou vynechat tvarohovo-cukrový posyp zalitý dávkou másla a zkusit osvěžující smetanovo-vanilkovou omáčku?

servings

Počet porcí

2 porce

preparation

Doba přípravy

1 hodina

Ingredience

  • 250 g ricotty
  • 100 g hladké mouky
  • 100 g dětské krupičky
  • 70 g másla
  • 10 ks jahod
  • 300 g britské zakysané smetany
  • 1 ks vanilkového lusku
  • 2 lžíce cukru
  • 100 g plátků mandlí
  • 1 lžíce olivového oleje
  • máta

Najít nejbližší obchod pro ingredience

Postup

  1. Jahodové knedlíky patří do českých domácností asi jako… Asi jako svíčková. Každý má na ně osvědčený recept po mamince, babičce a tetě Máně, ale nikdy není od věci zkusit i nějaký jiný. Ostatně, když vám nezachutnají ty moje, v této sezóně budete mít ještě možnost zkusit ty maminčiny, nebo ty co dělala teta Máňa. Minimálně desetkrát, než dozrají meruňky… Ale vraťme se k vaření. I já se tentokrát rozhodl opustit osvědčený recept, ve kterém hraje hlavní roli měkký tvaroh, a vrhl jsem se do přípravy jahodových knedlíků z ricotty. Nevím proč, tato surovina mi přišla nějakým způsobem odlehčená. Výsledkem byly velmi jemné knedlíčky, které skvěle doplnila omáčka. Na horu cukru politou máslem jsem si ani nevzpomněl…
  2. Do mísy vyklopte ricottu, přidejte vejce, mouku, krupičku, změklé máslo a dobře propracujte. Těsto se vám možná bude z počátku lepit na prsty, ale čím déle ho budete zpracovávat, tím se bude situace zlepšovat. Původně jsem zkoušel zachovat klasický poměr mouky a krupičky jako u tvarohu, ale ricotta si vyžádala mouky i krupičky o 30 g víc. Výslednému produktu to však rozhodně neuškodilo. Jakmile budete mít z těsta uhnětenou kouli (dejte si na ní záležet, není dobré mít v těstě kousky nezpracovaného másla), dejte ji na dvě hodinky odpočinout do lednice.
  3. Do mísy dejte zakysanou smetanu, přidejte vyškrabaný obsah vanilkového lusku a dvě lžíce cukru. To vše robotem se šlehací metlou chvilku zpracovávejte, až obsah mísy mírně zhousnte. Ne úplně na pevnou šlehačku… Ideální bude, když bude lehce stékat ze lžíce. Hotovo? Pak mísu dejte chladit do lednice.
  4. Na pánev dejte lžíci olivového oleje a zahřejte. Jakmile je dost ohřátý, přidejte plátky mandlí a chvíli opékejte, než bílé mandličky zhnědnou. Můžete osolit, nemusíte. Je to na vaší chuti. Já mám rád chuť opražených mandlí bez soli, takže jsem ji vynechal. A nechte vychladnout.
  5. Jahody zbavte stopek, omyjte je a z lednice vyndejte těsto. Neděste se - nebudu vás nutit ho válet válečkem. Každopádně vál a mouku si připravte. Z těsta odkrojte deset přibližně stejně velkých kousků a každý opět zpracujte v ruce. Vytvořte placičku s důlkem, do ní vložte jahodu a důkladně ji zabalte do těsta. Vzniklý knedlíček pak obalte v mouce a ještě jednou důkladně koulejte v ruce, až vznikne hezká kulička bez sebemenší škvíry a spáry. A postup opakujte, než zpracujete veškeré těsto.
  6. Do většího hrnce si dejte vařit vodu a jakmile přijde k varu, vložte do ní knedlíky. Opatrně je promíchejte, aby se nepřilepily ke dnu. Opravdu opatrně, žádné zběsilé míchání! Nechte knedlíky probublávat ve vařící vodě asi 5 minut, než vyplavou na hladinu. Já je pak nechávám vařit ještě tak 2 minutky, aby byla jistota, že budou dovařené. Poté pomocí sítka vyndejte.
  7. Knedlíky naservírujte na talíř, zalijte je vanilkovo-smetanovou omáčkou a posypte opraženými mandlovými plátky. Můžete ozdobit lístkem máty, nebo můžete přidat zbylé nakrájené jahody.
  8. Tento recept pro vás z M&S potravin připravil Petr Jansa.
Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments