Hovězí steak s hranolky ze sýra halloumi od

Cat & Cook

servings

Počet porcí

2 porce

preparation

Doba přípravy

30 minut

Ingredience

 • 2 libovolné vyzrálé steaky (každý cca 250 g)
 • Olivový olej
 • 20 g másla
 • Sůl, pepř
 • 400 g sýra Halloumi
 • 250 ml arašídového nebo řepkového oleje
 • Řecký jogurt
 • Harissa či sriracha podle chuti
 • Granátové jablko, máta na ozdobu

Najít nejbližší obchod pro ingredience

Postup

 1. Maso vyndejte z lednice i obalu minimálně jednu hodinu před grilováním, musí mít pokojovou teplotu, když jde na gril. Jinak by utrpělo teplotní šok a bylo by tvrdé a suché.
 2. Jogurt osolte a opepřete a ve skleničce či misce volně smíchejte s harissou či sriracha omáčkou. Pokud nemáte rádi ostré, jogurt ochuťte například jen bylinkami.
 3. Sýr nakrájejte na silnější hranolky a otřete kuchyňskou utěrkou. Olej rozehřejte na vyšším plamenu a sýr smažte dozlatova. Oleje by mělo být v hrnci tolik, aby sýr plaval, je proto lepší použít úzký vyšší hrnec. 400 g sýrových hranolek budete smažit asi na 3 – 4 „štace“.
 4. Gril rozpalte přibližně na 250 stupňů. Maso lehce pokapejte olivovým olejem a promněte v rukou, musí být obalené ze všech stran, ale olej by z masa neměl kapat, jinak by se gril vznítil. Položte ho na mřížku a opékejte, dokud se maso samo nepustí. Poté otočte kleštěmi (hlavně do něj nikdy nepíchejte, jinak vyteče šťáva) a opékejte ideálně na medium rare, cca 3 minuty. Teploty jsou uvedeny níže. Na grilování si určitě kupte vpichový teploměr a kontrolujte teplotu jako profík! Steak vyndejte z grilu (kleštěmi, bez píchání), přendejte na hlubší talíř, položte na něj kostičku másla a volně přikryjte alobalem. Nechte ho 5 – 10 minut odpočinout (toto je nezbytný krok, aby se v mase vyrovnaly všechny šťávy, v opačném případě by všechna šťáva vytekla ven a váš steak by byl suchý). Maso řádně osolte, opepřete.
 5. Hranolky nandejte na talíř a ozdobte granátovým jablkem a mátou. Podávejte s vaším oblíbeným steakem a ochuceným jogurtem. Jíst je ale můžete samotné bez masa nebo s bramborami místo „českého smažáku“.
 6. Propečenost hovězích steaků

  51 stupňů rare

  54 – 56 stupňů medium rare

  61 stupňů medium

  Také existuje blue rare, což je maso, které je opečené pouze na okrajích a uvnitř úplně syrové. Poté se také můžete setkat s propečením medium well a well done. Takto vysoké stupně propečení nedoporučuji, především u prorostlejších steaků. Čím více steak upečete, tím je tužší a sušší.

 7. Tento recept pro vás z M&S surovin připravila Cat & Cook.
Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments