Putování s víny M&S po Francii od FoodMillBlog

Léto je konečně tu a s ním i dovolené, výlety a víkendové útěky z ruchu každodenního života. Pokud jste si svou dovolenou ještě nenaplánovali, přináším vám trochu inspirace v podobě malé chuťové exkurze po regionech Francie. Jediné, co k ní budete potřebovat, je sklenička vína.

Francie je plná půvabů, ať už se jedná o pobřeží Středozemního moře, voňavé sýry nebo bohatou gastronomickou tradici. Ale snad nejvíce proslavená je svou kulturou vína. V obchodech M&S můžete nalézt celou řadu výborných francouzských vín, z nichž jsem pro vás připravil výběr osvěžujících letních kousků. 

Kdo ví, třeba vám některé z mnou vybraných vín tak zachutná, že ho zajedete ochutnat přímo do jeho vlasti. A abyste se do francouzské nálady dostali ještě lépe, připravil jsem pro vás Francií inspirovaný recept na králičí stehna s provensálskými bylinkami. Co říkáte, pustíme se do toho?

Crémant de Bourgogne, M&S Classics No 12, Brut, AOC, Francie 

Dnes si na úvod dopřejeme něco opravdu elegantního a možná i trochu luxusního. Crémant de Bourgogne je šumivé víno, pocházející ze samého srdce Burgundska. Vyrábí se z odrůd Pinot Noir, Aligoté, Chardonnay a burgundské odrůdy Gamay a chutná po meruňkách a malinách. Za jeho krémovitostí a uhlazenou chutí stojí dozrávání v lahvi, což je postup, který se používá při výrobě pravého šampaňského. Pokud jste milovníci bublinek, tak si Crémant de Bourgogne vychutnáte kdykoliv i samotný, ale určitě nezklame ani k salátu s kozím sýrem nebo jemně zauzeným lososem, či případně ve spojení s drobnými „finger foods“.

Côtes du Rhône, rosé, Francie, AOP, 2019

Jak již jeho název napovídá, toto růžové víno pochází z oblasti údolí řeky Rhony na jihu Francie. Jeho lehkost z něj dělá skvělého letního společníka na popíjení na terase nebo třeba na piknik s přáteli. Rosé Côtes du Rhône se vyrábí ze tří různých odrůd vína – Grenache, Cinsault a Syrah. Hned při prvním doušku vás zaplaví bohatá chuť zralého lesního ovoce. I proto je nejlepší toto víno pít lehce vychlazené, aby si zachovalo svůj vyvážený charakter. Co se týče párování s jídlem, Côtes du Rhône se skvěle hodí k salátům nebo třeba k přírodnímu kuřecímu steaku.

Bourgogne Blanc, Chardonnay, M&S Classics No. 1, Burgundsko, Francie, 2020

Stejně jako dnešní první víno, i Chardonnay Bourgogne Blanc pochází z francouzského Burgundska a je jedním z hlavních tahounů ze selekce M&S Classics. Odrůda Chardonnay je velice oblíbená takřka po celém světě, ale svůj pravý domov má právě v Burgundsku. Tento exemplář se nechává dozrávat v sudu, čímž se z něj stává příjemně krémové, kulaté a harmonické víno. Ve vůni lze cítit chuť bílých broskví, zelených jablek a citrusů. Díky své bohaté a rafinované chuti se perfektně hodí ke kuřecímu a králičímu masu, smetanovým omáčkám a k lososovému tataráku, ať už je budete podávat při slavnostním obědě v kruhu rodinném nebo při romantické večeři ve dvou.

Sancerre, Sauvignon Blanc, Les Ruettes, Loira, Francie, 2019

V samém srdci Francie na kopečku nad řekou Loirou leží poklidné malé městečko jménem Sancerre. A toto malebné místo je domovem tohoto zcela skvostného vína, vyráběného z královské odrůdy Sauvignon Blanc. Sancerre má perfektní terroir a mikroklima pro výrobu vín. Přidejte k tomu mistrovský um a dlouholetou tradici místních vinařů a dostanete víno, kterému se přezdívá „matka všech Sauvignonů“. Jeho vyvážená ale delikátní citrusová chuť je bohatá na příjemné bylinkové tóny, díky čemuž se Sancerre skvěle hodí ke kozímu sýru. Rozhodně vás ale nezklame ani ve spojení s dušenou bílou rybou a mořskými plody. 

Gewurztraminer, Alsace, M&S Classics No. 9, Francie, 2019 

Ani milovníci sladších vín si nemusí zoufat! Dnešním posledním vínem je tento aromatický a polosladký alsaský Tramín červený neboli Gewurztraminer, který jistě potěší všechny příznivce sladších a aromatických bílých vín.  Vyrábí ho družstvo Cave de Turckheim v Alsasku na severovýchodě Francie už více než 60 let, a to v duchu udržitelného vinařství. Tradice a péče jsou poznat i v jeho chuti. Jedná se o nesmírně voňavé a opulentní víno plné vjemů. Chuť je květinová, s nádechy lesních plotů a zcela nečekaně i tóny liči. Gewurztraminer se tak skvěle hodí k asijským pokrmům, třeba žlutému curry s krevetami. 

Přeji vám dobrou chuť!

Autor textu: Milan Juřica / FoodMillBlog

sommelier a food blogger M&S

Fotky: Jan Vychodil // 360Company