Přípitek a Nový rok od Milana Juřici

 

 

Jak na Nový rok, tak po celý rok aneb připijme si hlavně na zdraví!

Rok 2021 byl pro nás pro všechny bezesporu náročným. Jsem si tedy jistý, že nejsem jediný, kdo vyhlíží rok 2022 s nadějí, že bude o něco přívětivější. A právě na to bych si s vámi rád připil v dnešním článku a dal vám nějakou inspiraci, čím naplnit své číše, poháry a skleničky při oslavách Nového roku.  

Při takové slavnostní příležitosti nemohou chybět šumivá vína. Jsou pro nás symbolem zvláštních příležitostí, luxusu a oslav na úrovni. Sklenice vína barvy platiny plná rychle stoupajících bublin, ve kterých se odráží slavnostní světla zkrátka navozuje při jakékoliv příležitosti o něco výjimečnější pocit. A jelikož jsme u bublinek letos začali, tak u bublinek také skončíme. I když milovníci hutnějších aperitivů v mém dnešním výběru najdou i jedno zajímavé portské. 

Mezi dnešními víny najdete prestižnější šumivé kousky, které se oproti tolik oblíbeným proseccům vyznačují propracovanějšími a méně všedními profily. Koneckonců, na konci roku slavíme a připíjíme si na zdraví a lepší zítřky. Nemá tedy cenu šetřit! Abyste si vína co nejlépe vychutnali, doporučuji věnovat pozornost i správnému výběru skla (viz obrázky) a také doporučované teplotě podávání, kterou najdete na lahvi. Pojďme se na ně tedy bez dalšího otálení podívat pěkně zblízka!

 

 

Delacourt Champagne, Cuvée Brut, M&S, Reims, Francie 

 

Bez okolků dnes začneme opravdovým velikánem mezi šumivý víny, kterým je francouzské šampaňské. U pravého šampaňského, tj. vína vyráběného tradičními metodami v oblasti Champagne, platí striktní výběr odrůd. Snoubí se v něm nejčastěji hned tři: Chardonnay, které se vyznačuje jemným aroma a výraznou kyselinkou. Díky svému pomalému zraní přináší svěží květinové a ovocné tóny. Druhá je pak odrůda Pinot Noir, která přináší tóny připomínající vyzrálé ovoce, čímž dává šampaňskému potřebnou sílu a tělnatost. A v neposlední řadě v něm najdeme i odrůdu Pinot Meunier, které se mezi vinaři říká „mlynářka“, a která dvě výše zmíněné odrůdy doplňuje a balancuje. 

Delacourt je elegantní a krémové šampaňské, které je navíc cenově dostupné. Na vůni pocítíte tóny vláčné briošky, vanilky a broskví. Tento sofistikovaný dojem doplňuje velice příjemné perlení, pozvolná a příjemná suchá dochuť a nádherná elegance v chuti. Lidé se často domnívají, že šampaňské je poněkud „snobská“ záležitost kvůli jeho vyšší ceně. A ano, jeho cena je oproti Proseccu, Cavě či Crémantu vyšší, ale platíte si tady za dobu zrání v láhvi a náležitou francouzskou eleganci. 

Pokud si nebudete jen připíjet, tak vám Delacourt Champagne doporučuji k uzenému lososu, kaviáru, briošce a kuřecímu masu či finger foods. Šampaňské by měl vyzkoušet na Nový rok každý a vstoupit tak do Nový rok s grácií a noblesou. Tak proč ne hned letos?

 

 

Prestige Cava Brut, M&S, Katalánsko, Španělsko 

 

Když se řekne Cava, myslí se tím jen a pouze jeden druh šumivého španělského vína s oficiálním označením původu. Podobně jako u šampaňského, i Cava je označením tradičního způsoby výroby. Její domov se nachází v Katalánsku, především pak v provinciích Barcelona a Tarragona. Najdeme ji v bílé i růžové podobě a vyrábí se tradiční metodou dozrávání v láhvi, a to hlavně z odrůd Macabeu, Parellada a Xarel·lo.

Náš dnešní exemplář ze selekce M&S, Prestige Cava Brut, je směsí odrůd Macabeo a Parellada. Při prvním ochutnání vás zaplaví opulentní, ale zároveň svěží aroma zelených jablek a hrušek. Jeho perfektně vybalancovanou suchou chuť doplňuje i příjemná perláž. 

Cenově se Prestige Cava Brut blíží luxusnějším proseccům. Díky svému chuťovému profilu je ideální na slavnostní přípitek či k lehkým španělským tapas. Jinými slovy, jedná se o sázku na jistotu pro vaši domácí silvestrovskou oslavu. 

 

 

Crémant De Bordeaux Blanc Brut, AOP, M&S, Bordeaux, Francie 

 

Šumivá vína Crémant pocházejí z francouzského regionu Bordeaux, ale nejedná se o šampaňské tak, jak ho známe. Crémant je varianta klasického šampaňského s jemnějším perlením, které je výsledkem nižšího tlaku v láhvi. To mu však nikterak neubírá na chuti, ba spíše naopak. Jeho jedinečný způsob výroby mu propůjčuje osvěžující lehčí chuť, a hlavně bohatou krémovou pěnu z bublinek, která tomuto vínu dala jeho název.  

Crémant De Bordeaux Blanc Brut je vyroben tradiční metodou dozrávání v láhvi. Jedná se o elegantní šumivé víno s chutí červených jablek, hrušek a širokou paletou vůní květin, kterou ke konci doplní lehké ozvěny briošky. Jeho květinová chuť je opravdu dominantní. Perfektně sedne k různým salátům, předkrmům ale i třeba ke kuřecí roládě či pečenému kuřeti. Zkrátka skvělý společník za super cenu. 

 

 

FINEST RESERVE PORT, M&S Classics No 41, Porto, Portugalsko

 

Pro ty z vás, kteří šumivým vínům příliš neholdují jsem si připravil skvělou alternativu, která je však stejně tak luxusní. Finest Reserve Port je velice plné a silné portské, které se vyrábí z ručně sklizených hroznů pěstovaných v nejprestižnějších vinicích v údolí řeky Douro, kde paprsky slunce v kombinaci s klidným, chladným počasím vytváří vynikající podnebí pro rozvoj jeho jedinečných chuťových vlastností. 

Mezi pozoruhodnou zajímavost patří, že Finest Reserve Port se skládá z několika odrůd: legendární Touriga Nacional spolu s dalšími původními odrůdami, jako je Touriga Franca, Tinta Roriz a Tinta Amarela. Marks & Spencer ve spolupráci s Davidem Guimaraensem vytvořili tuto prestižní směs už před 20 lety. Je třeba také zmínit, že David Guimaraens má velké zkušenosti z legendárního portského „domu“ Taylors v Portu. 

Finest Reserve Port Vás okouzlí silnou chutí ostružin, malin a koření. Ideální je ho pít jako aperitiv nebo digestiv. Pokud se rozhodnete párovat, výborně se hodí k sýrům a čokoládovým dezertům. Můžete jej rovněž archivovat po dobu tří let, od otevření lahve si jej můžete pomalu vychutnávat celé 3 měsíce.

 

Přeji vám všem krásné a pohodové Vánoce a všechno nejlepší do nového roku 2022, hlavně hodně zdraví, dobré nálady a úsměvů a v neposlední řadě kvalitní požitek z pití. Bylo mi potěšením a velkou ctí vás svými slovy o víně provázet tímto rokem. Při svém novoročním přípitku na vás budu myslet a věřím, že i vy si na mě vzpomenete. A nezapomínejte – obletět celý svět můžeme za jediný okamžik. Stačí ho najít ve sklence vína!

 

Autor textu: Milan Juřica / FoodMillBlog

sommelier a food blogger M&S

Použité dekorace: Marks & Spencer CZ

Fotky: Jan Vychodil // 360Company 

Styling: Jan Vychodil // 360Company + FoodMillBlog