Vánoční stůl Marks & Spencer podle FoodMillBlog


Každý rok pro Vás vybíráme tradiční vánoční produkty, které by neměly chybět na vánoční tabuli. Mohou se ale stát i vhodnou inspirací na vánoční dárek pro Vaše kamarády a rodinu. Mezi oblíbené vánoční produkty v selekci M&S patří belgické pralinky, skotské máslové sušenky s křupavým karamelem, oříšky, Panforte, Panettone, či různé vánoční čaje, likéry a v neposlední řadě i portská vína a vína obecně.

Rozhodl jsem se proto vybrat pár typicky vánočních (nejen) dárků, které jste možná neznali nebo je v obchodech míjeli.

 


PORTSKÁ VÍNA

Portské víno, známé také pod názvy Porto, Oporto nebo v originále Vinho do Porto. Jedná se o tzv. fortifikované neboli dolihované víno. Produkuje se v údolích podél řeky Douro v severní části Portugalska. Je přirozené, že má vyšší podíl zbytkového cukru (často je prezentováno jako víno dezertní). Zakoupit jej můžete v několika variantách – suché nebo polosuché, kromě červeného pak i portské bílé.


FINEST RESERVE PORT

Představuji Vám velice plné, silné a fortifikované portské víno Finest Reserve Port.
Je vyrobeno z ručně sklizených hroznů pěstovaných v nejprestižnějších vinicích Douro Valley. Silné paprsky slunce v kombinaci s tichou, chladnou řekou Douro, vytváří vynikající podnebí pro rozvoj jedinečných chuťových vlastností portského vína. Mezi pozoruhodnou zajímavost patří, že složení Finest Reserve Port se skládá z několika odrůd: legendární “Touriga Nacional” spolu s dalšími původními odrůdami – “Touriga Franca”, “Tinta Roriz” a “Tinta Amarela”. Marks & Spencer ve spolupráci s Davidem Guimaraens vytvořili tento prestižní blend už před 20 lety. Je třeba zmínit, že David Guimaraens má velké zkušenosti z typického portského “domu” Taylors v Portu.
Finest Reserve Port Vás okouzlí silnou chutí ostružin, malin a koření. Ideální je ho pít jako aperitiv nebo digestiv. Pokud se rozhodnete párovat, výborně se hodí k sýrům a čokoládovým dezertům. Můžete jej rovněž archivovat po dobu tří let, od otevření lahve si jej můžete pomalu vychutnávat celé 3 měsíce. Za mě rozhodně pěkný dárek pro muže za velice přívětivou cenu.


RUBY PORT

Portské víno Ruby Port je vyrobeno z lokálních odrůd z portugalských údolí, kde protéká řeka Douro. Sklepmistr David Guimaraens nechává zrát víno v dubových sudech a tím portské získává jemnější a ovocnější tóny. Po ochutnání ucítíte velice teplou silnou chuť zralých ostružin a koření. Výborně se Vám bude hodit k sýrům či typickému vánočnímu pudingu.
A rozhodně Vás ani Vaši peněženku nepoloží.


MARSALA

Slavné sicilské víno vděčí za svou existenci podnikavému liverpoolskému obchodníkovi jménem John Woodhouse. Marsala je vyrobená scelením odrůd Catarratto, Grillo a Inzolia, dolihována je následně vinným destilátem. A abychom byli přesní – Marsala je i město na Sicílii v provincii Trapani.


MARTINEZ, Marsala Superiore Riserva, Dolce, DOC

Martinez je malé sicilské rodinné vinařství, které vyrábí Marsalu už po pět generací. Toto lákavé dezertní víno zraje v sudu více než 5 let. Můžete v něm objevovat bohatou chuť fíků a ořechů s příjemnou a intenzivní dochutí medu. Jelikož Marsala patří mezi nejlepší italská dezertní vína, skvěle se hodí k exotickému ovoci, vyzrálým sýrům nebo Panna Cottě. Velkému zájmu se těší i v odborné cukrařině. S Marsalou můžete k dokonalosti doladit jakýkoliv krém na bázi mascarpone nebo ovlivnit výslednou chuť různých těst. Je vhodná na pečení – a to nejen vánoční.


DELACOURT CHAMPAGNE, CUVÉE BRUT

Co by to bylo za vánoční svátky a oslavy příchodu nového roku bez pravého šampaňského. Tato nová řada Delacourt je zcela zásadní selekcí Champagne pro síť prodejen Marks & Spencer pod vedením zkušené vinařky Elisabeth Sarcelet. Delacourt v roce 2017 zvítězil v místní soutěži o nejlepší šampaňské. Je zároveň vítězem testu spotřebitelů mezi třemi velkými supermarkety v Anglii. Velkým dokladem kvality je i záštita lokálního šampaňového domu Castelnau v Remeši, který má několik ocenění a byl založen v roce 1906. V okolí Remeše se pěstují jen ty nejlepší hrozny Chardonnay, Pinot Noir a Meunier pro výrobu kvalitního šampaňského, a to nejen pro řadu Delacourt M&S. Oproti jiným šampaňským vyniká řada Delacourt, v této přiměřené cenové hladině, naprosto elegantním a bohatým stylem, který respektuje dobu zrání v láhvi. Název Delacourt, lidově “soudní dvůr”, se valí jazykem stejně snadno jako tok vína a je inspirován královskými soudy Evropy a francouzskými králi. Po otevření láhve Vás překvapí elegantní, krémová a suchá chuť jemných bublinek. Chutná typicky po briošce, vanilce a broskvi. Na vánoční svátky jej můžete párovat se zauzeným lososem či smaženým kuřecím či vepřovým řízkem.
Určitě Vám bude chutnat i samotné.


CAVA VINTAGE BRUT 2015

Už několikrát jsme tu měli v testu katalánskou verzi šumivého vína CAVA, tentokrát jsem pro Vás vybral ročníkovou verzi Vintage Brut 2015, která je také vyrobena “klasickou” metodou. Výsledná chuť je tvořena blendem typických lokálních odrůd Macabeo, Parellada a Xarello. Očekávejte velice bohatou krémovou chuť s tóny po zeleném jablku. Výborná je jako aperitiv k posezení s přáteli nebo k párování s mořskými plody či s jakýmkoliv tapas. Myslím si, že může být i vhodný dárkem na Vánoce nebo k novoročnímu přípitku.


Přeji Vám Všem krásné a pohodové Vánoce a všechno nejlepší do nového roku 2020, hodně zdraví, dobré nálady, úsměvu ve tváři a v neposlední řadě kvalitní požitek z pití a jídla.


Článek pro vás zpracoval Milan Juřica.


Fotografie nafotil Jan Vychodil – 360company.