Od Karolíny, expertky na výživu: Cukr v mléčných výrobcích

Bílé jogurty, kefíry a další kysané mléčné výrobky nesmí obsahovat přidané cukry, konzervanty, barviva ani dochucovadla. Jak to je ale s těmi s ovocnou příchutí? V jejich případě může mléčný výrobek hrdě suplovat dezert.

Kysané mléčné výrobky jsou nepostradatelnou součástí zdravého a pestrého stravování. Pomáhají udržet správnou funkci trávicího traktu a zvlášť v letních měsících, kdy dostává trávení každého z nás s příchodem tropických teplot pořádně zabrat. Jsou ideální svačinou s obsahem bílkovin a celá skupina mléčných výrobků je nejvýznamnějším zdrojem vápníku v jídelníčku.V případě, že bílým mléčným výrobkům příliš neholdujete a saháte spíše po těch s příchutí, měli byste být při nákupu obezřetní. Ve valné většině případů obsahují malý podíl ovocné složky a velké množství přidaných cukrů. U ovocného jogurtu se obsah cukru pohybuje kolem 4,5 kosky v jednom kelímku s více než 17 g cukru v balení. V případě ovocných kefírů, zákysů a dalších kysaných nápojů, se při vypití celého půllitrového balení dostáváme až na neuvěřitelných 15 kostek cukru, tedy 57 g. Konzumací takového množství jednoduchých cukrů si pak jednoduše vyčerpáte doporučení denní limit přidaných cukrů ve stravě už během dopolední svačiny.

Díru na trhu kysaných mléčných výrobků zaplnil Marks & Spencer, který nedávno přišel na trh se skutečně revolučními ovocnými kefíry a jogurty s probiotickou bakteriální kulturou. Vyhnete se tak nejen velkému množství cukru, ale také umělým sladidlům. Kefíry a jogurty M&S z ovocnou příchutí jsou slazené pouze ovocem a koncentrovanou jablečnou šťávou. To znamená, že se jedná o stejný produkt, jako když si rozmixujete ovoce v bílém kefíru nebo jogurtu.Jogurt s jahodami a rebarborou i varianta s borůvkami a acai obsahují jednoduché cukry z ovoce v množství, které odpovídá dvěma kostkám běžného cukru. Višňový kefír od M&S je slazený pouze višňovým pyré a šťávou z jablek, hroznů a karobu. Obsahuje tak dvakrát méně cukru v porovnání s kefíry s višňovou příchutí, které doposud vévodily trhu. Velké půllitrové balení ovocného kefíru M&S obsahuje, místo oněch hrozivých 57 g cukru, pouze 27,5 g cukru z ovocného pyré a šťáv. Jedná se tedy o množství odpovídající přibližně 6,5 kostkám. Kefír navíc můžete koupit také v menším 250ml balení, což je ideální svačinová velikost.Tento článek pro vás připravila

Karolína Fourová.