Od Karolíny, expertky na výživu: Kupovaný sendvič trochu jinak (M&S sendviče řady „eat well“)


Sendviče příliš mnoho fanoušků mezi vyznavači zdravého životního stylu nemívají. Většinou tvoří největší podíl sladký bílý chléb, dresing bohatý na tuky a cukry a zelenina je spíše do počtu. Nové sendviče, které nyní můžete najít v Marks & Spencer tento zaběhlý trend celkem úspěšně boří. Podívejte se na ně zblízka s odborníkem na výživu a kvalitu potravin.Abyste mohli považovat svačinu nebo lehký oběd za takový, po kterém nebudete mít do půl hodiny znovu hlad a je navíc zdravý, musí kromě kvalitních sacharidů obsahovat zdravé tuky a hlavně dostatek bílkovin. Na všechny tyto podmínky vsadil Marks & Spencer s novou řadou proteinových sendvičů. Jsou označeny logem „eat well“, patřícím v řetězci výrobkům, které splňují zásady zdravého životního stylu.Možná vás napadne, proč se sendviče M&S nazývají proteinové, když se obsah bílkovin na 100 g od jiných sendvičů neliší. Přečtete-li si pozorně složení, zjistíte však, že Marks & Spencer sendviče z řady „Protein“ obsahují dvakrát méně sacharidů, než jiné výrobky tohoto typu.

Výsledný poměr živin u proteinových sendvičů je proto dokonce mnohem lepší než v dnes tolik oblíbených proteinových tyčinkách. Ve srovnání s většinou proteinových tyčinek, které navíc často obsahují i nevhodná umělá sladidla, najdeme v sendvičích Marks & Spencer stejné množství bílkovin, ale zároveň dvakrát méně sacharidů. Díky tomu vás zasytí na delší dobu. Označení „Protein“ je proto naprosto v pořádku a sendvičům právem náleží.

Z nabídky čtyř příchutí není těžké si vybrat, ať už dáváte přednost masu, klasické kombinaci tuňáka a kukuřice nebo jste vegetariáni. Na první pohled vás upoutá, že uvnitř balení je místo dvou kusů tenkých sendvičů v bílém pšeničné pečivu jen jeden celozrnný s dvojnásobnou náplní. Největší část svačiny tak namísto světlého pečiva tvoří libové kuřecí maso, tuňák nebo pomazánka z vajec z volného chovu, sýr a zelenina. Můžete si také všimnout, že všechny proteinové sendviče M&S obsahují majonézu. Přestože je majonéza vnímána jako dietní strašák číslo jedna, není na vině její složení, ale množství, které konzumujete. Pokud je majonéza vyrobena z kvalitního rostlinného oleje, jako je řepkový nebo slunečnicový, může být v malém množství perfektním zdrojem zdraví prospěšných rostlinných tuků.Tento článek pro vás připravila

Karolína Fourová.