Od Karolíny, expertky na výživu: Jak vybrat kvalitní adventní kalendář


Jednou z nejoblíbenějších nadílek blížícího se svátku svatého Mikuláše jsou adventní kalendáře. Jak ale poznat, že kupujete svým blízkým kvalitní čokoládu, a jak se nenechat napálit? Karolína Fourová, odbornice na výživu a kvalitu potravin, vám poradí, na co si dát při výběru pozor.Když už kupujete čokoládu obecně, dbejte především na kvalitu. Spolehlivým vodítkem při nákupu by vám měl být už samotný název výrobku. Označení „čokoláda“ smí používat pouze produkty, které splňují vyhláškou stanovené podmínky. Může se stát, že se setkáte s výrobky nesoucí název „kakaová pochoutka“ nebo „mléčná pochoutka“, a ačkoliv mohou mít lákavý obal i cenu, s opravdovou čokoládou nemají nic společného. Takový výrobek pravděpodobně nesplňuje požadavek na minimální obsah kakaové sušiny a část kakaového másla mohou nahrazovat ztužené rostlinné oleje.Podíl kakaové sušiny a mléka

Důležité je ale číst i informace na obalu výrobku. U hořké čokolády si všímejte především procentuálního podílu kakaové sušiny (kakaa), u mléčné ještě navíc podílu mléčné sušiny. Hořká čokoláda musí obsahovat, podle vyhlášky stanovující podmínky pro čokoládu a čokládové bonbony, alespoň 35 % kakaové sušiny. U pralinek a plněných čokolád ale vysokoprocentní hořké čokolády nehledejte. Aby vynikly ostatní chutě, neobsahují běžně více než 50 % kakaa. Adventní kalendář Marks&Spencer s belgickou hořkou čokoládou ve čtyřech příchutích proto obsahuje 44 % kakaa.

Mléčná čokoláda musí z celkové hmotnosti obsahovat alespoň 25 % kakaové a 14 % mlěčné sušiny. Adventní kalendáře z formované mléčné čokolády Marks & Spencer obsahují čokoládu s 30% podílem kakaové sušiny a 20% podílem sušiny mléčné, což je řadí mezi čokoládové výrobky vysoké kvality. V adventním kalendáři s plněnou belgickou čokoládou najdete kakaové sušiny ještě více, tedy 33 %. Vzhledem k vyššímu obsahu kakaa i mléka je M&S mléčná čokoláda mírně tmavší s intenzivní smetanově-čokoládovou chutí.Pralinky a čokolády s náplní

U některých druhů čokolád můžete ve složení narazit například na palmový, bambucký nebo kokosový tuk. Nemusí to ale znamenat, že se jedná o nekvalitní čokoládu. Některé rostlinné tuky nekakaového původu jsou totiž vyhláškou povolené. Používají se při výrobě náplní pralinek nebo plněných čokolád pro požadovanou texturu krému a nahrazují dříve používané částečně ztužené tuky, které jsou zdraví škodlivé.
Například kokosový olej je při výrobě čokoládových bonbonů využíván pro svou schopnost tuhnout při teplotě nižší než 24,6 stupňů Celsia. Po zahřátí v ústech nad tuto teplotu taje a dodává pralinkám známý ledový efekt.


Tento článek pro vás připravila

Karolína Fourová.