Jak si dobře vybrat z nabídky vín M&S podle Milana Juřici


     Máme tady léto v plném proudu a většina z Vás, včetně mě, přechází z červených vín na svěží bílá vína s příjemnou kyselinkou nebo k perlivým (šumivým) vínům.

     Tento článek budu věnovat volbě čtyř letních vín, které jsem pro Vás vybral a které si můžete zakoupit v prodejnách M&S. Přitom za ně neutratíte majlant a navíc uspokojí Vaše chutě.Svěží bílá vína z Evropy a „Nového světa“

Mezi má oblíbená osvěžující letní vína z Evropy patří momentálně rakouské Veltlínské zelené. V prodejnách M&S můžete zakoupit velice zajímavé víno značky RABL – Grüner Veltliner, 2016. Toto víno pochází z oblasti podél chladné řeky Kamp (Dolní Rakousko), která je levým hlavním přítokem Dunaje. Řeka Kamp a oblast, kde se toto víno pěstuje, nejsou tak známé oproti dost populárním Wachau. RABL – Grüner Veltliner je velice osvěžující a suché víno, které chutná po zelených jablkách, což je hodně specifické pro všechny rakouské Veltlínské. Perfektně vychlazené se hodí jako aperitiv, ale výborně páruje k hráškovo-mátovému risottu či bílým rybám a krémovým polévkám.

Paradiso – Sauvignon Blanc (2015) z Chile je dalším specifickým vínem, které byste měli v létě ochutnat. V Chile se pěstovalo víno už od 16. století. První vinice byly ničeny místními indiány, ale to se již neděje, a tak vinohrady dosáhly své rozlohy 110 000 hektarů. Chilská vína jsou plná, divoká a kořenitá. Daří se tu vedle Sauvignonu také další bílé odrůdě, a to Chardonnay. I červené odrůdy si tady vedou velice slušně, zejména odrůda Carmenére. Ale vraťme se  zpátky k Sauvignonu. Toto bílé osvěžující suché víno Vás na první ochutnání dostane silnou chutí grapefruitu a angreštu. Tuto intenzivní chuť má na svědomí poloha vinic v údolí Valle Central, kde se nad nimi rozprostírá mohutné pohoří Andy. Vítr z vysokého pohoří And v kombinaci s prouděním tichomořského vzduchu vytváří vína intenzivní a svěží. Tato vína se výborně hodí ke grilovanému tuňáku nebo grilovanému lososu s chřestem. Určitě jakákoliv krémová pasta se snoubí s chutí tohoto prosluněného Sauvignonu Blanc – Paradiso.

Pokud si tato vína koupíte, určitě si všimnete, že obě lahve nemají korek, ale šroubení. Důvody a názory, proč použít jiný typ uzávěrů, jsou mezi vinaři a odborníky místy nevšední až rozpačité. Korek, jako přírodní materiál, je omezeným zdrojem a při celosvětové produkci vína by ani všechny lahve přírodní korek používat nemohly. Proto bych to rád okomentoval svými slovy:

„Víno, které nemá korek, ale má šroubení, nemusí být nekvalitní!“

Zatím platí, že vína pod šroubem či sklem zůstávají mnohem delší dobu svěží a ovocná, ale neposkytnou konzumentům zážitek z dokonale vyzrálého vína, které má korek. Avšak při jejich otevírání nemusíte hledat vývrtku.


Bublinky nesmí chybět

     Prosecco (online k objednaní zde) je perlivé víno z oblasti Veneto. Ale také z oblasti Friuli – Venezia Giulia dobývá a válcuje celý svět. Před několika lety jsme ho znali pouze z koktejlových nabídek jako součást Aperol Spritz či Bellini cocktail. Přes tyto mixované drinky si velice rychle vydobylo prestižní místo mezi šumivými víny. Celá Evropa, ale i Amerika, najednou odsunula věhlasné a drahé šampaňské a Prosecco se stalo levnější a pro někoho nekomplikovanou alternativou šumivého vína. Používám schválně „nekomplikovanou variantou“, protože vím, že popíjet a bavit se v přátelském kruhu znamená nepřemýšlet a neostýchat se, což Prosecco umožňuje. Je lehké, svěží, perlivé a když je dobře vychlazené, tak dokáže člověku zvednout a zpříjemnit náročný den. Marks & Spencer nabízí velice lahodné a extra suché Prosecco DOC, které velmi doporučuji k italským letním předkrmům a mořským plodům. Ovšem Prosecco by nikdy nemělo chybět u aperitivu. Je to totiž výborný společník k nastartování chuťových buněk. Někdo dokáže pít Prosecco celý večer, někomu stačí jen na přípitek. Já ho mám rád jako správného společníka, když se jdu večer bavit s kamarády do klubu. Je dobré zmínit, že Prosecco je finální název produktu. Odrůda, ze které se vyrábí Prosecco, se nazývá Glera. Při nákupu Prosecca doporučuji sledovat, zda má Prosecco denominaci DOC nebo DOCG.

DOC je 2. nejvyšší stupeň hodnocení italských vín. Vína s označením DOC musí rovněž splňovat danou lokalitu, která je uznána pro pěstování dané odrůdy. Rovněž musí být dodrženy podmínky maximálního výnosu a délka zrání vína. DOCG je nejvyšší stupeň hodnocení italských vín. Přesné znění je zakotveno v zákoně na ochranu kontrolovaných označení původu. Pro vína, která mají tento kolek na láhvi, platí nejpřísnější kritéria a většinou si na nich více pochutnáte, ale více si za ně i připlatíte.Nebojte se ochutnat ROSÉ

    Růžová vína jsou u nás čím dál více populární. Není se ani čemu divit, protože bývají příjemně ovocitá s lehkým nádechem smetany, svěží kyselinkou a spíše nižším obsahem alkoholu, a to je při vyšších teplotách ideální. Ano, je to tak. Já poslední dobou ochutnávám červená vína, ale dát si skleničku červeného vína kolem oběda by nebyl moc dobrý nápad. Proto jsem pro Vás vybral růžové víno Monferrato Chiaretto, DOC (2016) vyrobené z červené odrůdy Barbera z prestižní  italské vinařské oblasti Piemont. Musím uznat, že Chiaretto, ať už od jezera Lago di Garda nebo z Monferrata (pahorkatina a geografický region v Piemontu), jsem si moc oblíbil pro jeho jedinečnou svěžest a lehkost.

    Monferrato Chiaretto má nádhernou lososovou barvu s intenzivním aroma čerstvých jahod a jemnou chutí zralého červeného ovoce na patře. Toto Rosé je ideální společník na osvěžení v teplých jarních nebo letních měsících. Výborně se hodí k rajčatovým omáčkám a mletému masu. Určitě skvěle splní úlohu i k jakémukoliv salátu nebo k lososovému steaku.

    Stejně tak je vhodné jako dobře vychlazený aperitiv.Přeji Vám, ať Vám vína chutnají a udělají Vám radost, protože to je u vína nejdůležitější, ať už je pijete kdekoliv.


Hezké prázdniny a krásné teplé léto Vám přeje Milan Juřica.


Fotografie nafotilo Crea Studio.